The day to day affairs of IALFM are conducted by the members of Board of Directors (BoD). The IALFM BoD has seven elected members from our community and is governed by the IALFM constitution. Following is a list of all current members of our BoD.

Br Gamal Abdel-Hafiz (President, elected for 2021-22 term)
Sr Maha Ali (Vice President, Youth & Sunday School Committees Lead, elected for 2020-21 term)
Sr Tooba Mohiuddin (Secretary, elected for 2021-22 term)
Br Amir Ehtisham (Treasurer, elected for 2020-21 term)
Br Kazal Ahmed (Facility Committee Lead, elected for 2020-21 term)
Br Ali Khokhar (Security & IT Committee Lead, elected for 2020-21 term)
Br Tahir Farrukh (elected for 2021-22 term)

You can contact the BoD by sending an email at bod@ialfm.org. A contact list for BoD members is also posted inside the masjid on notice board in the men’s & women’s entrance areas.

Past Directors

Keeping this section for record purposes as it helps during election process and nomination of new candidates for available board positions.

Br Ali Emran (elected for 2019-20 term, completed his term on 12/31/2020)
Br Salman Sattar (was serving in place of Br Sher Khan, who was elected for 2019-20 term, completed his term on 12/31/2020)
Br Gamal Abdel-Hafiz (elected for 2019-20 term, completed his term on 12/31/2020 & was re-elected for 2021-22 term)
Br Razaq Khazi-Syed (elected for 2018-19 term, completed his term on 12/31/2019)
Sr Samia Babar (elected for 2018-19 term, completed her term on 12/31/2019)
Br Asif Khan (elected for 2018-19 term, completed his term on 12/31/2019)
Br Ahmed Elsaie (elected for 2019-20 term, resigned on 10/5/2019)
Br Mahmood Anwar (substituted for Br Sher Khan after his resignation, resigned on 9/27/2019)
Br Sher Khan (elected for 2019-20 term, resigned on 4/18/2019)
Br Mujtaba Hassan (elected for 2017-18 term, completed his term on 12/31/2018)
Br Amir Haque (elected for 2017-18 term, completed his term on 12/31/2018)
Br Nasir Malik (elected for 2018-19 term, resigned on 11/15/2018)
Br Ali Mehmud (elected for 2018-19 term, resigned on 11/11/2018)

Note: As per IALFM Constitution, a director is elected for a term of 2 years.